Çikolatacının cam vitrininden bakarken hepsini satın almayı çok isterdim. Böyle bir trüf için ne kadar pahalı olduğunu görünce şaşırdım. Keyifli olmasına rağmen evde yapması nispeten basit görünen şeyler. Bu yüzden size hangi trüf nasıl yapılacağını bilmek istediğinizi sordum. Görünüşe göre, pastırmadan popüler karamellere kadar altmıştan fazla farklı trüf çeşidi için yüzlerce istek yuvarlanan yüzlerce istekle hepsini denemek istediniz. En çok talep edilen ilk on trüf  tarifiniz tek bir gönderide burada. İlk çikolatalı trüf tarifi gönderisini kaçırdıysanız burada bulabilirsiniz.


KARAMEL DOLGULU NUTELLA TRÜF 

Piyasada pek çok farklı fındık markası var ama iş pişirmeye gelince her zaman Nutella kullanıyorum. Genel olarak daha pürüzsüz, daha tatlı, daha zengin ve daha kaliteli olma eğilimindedir. Ayrıca, karışımda çikolata ve karamel olduğu için o fındık aromasının gelmesini gerçekten istedim.


Bu trüf tarifini bu kadar kolaylaştıran şey, her şeyi bir araya getirmeniz, biraz soğutmanız, kepçe ile servis etmenizdir. Biraz daha hırslı hissediyorsanız, ev yapımı karamel dolgusu yapabilirsiniz, ancak bu kesinlikle gerekli değildir. Moda Çikolatacısı'nın yumuşak karamelleri bu tarif için biraz hile yapıyor çünkü kim karamel yapmak için vakti var? Veya en azından bu tarif için karamel. Kendi başlarına ev yapımı karameller tamamen buna değer!